Vysočina šokovala ligu - poprvé v historii porazila Spartu!

15.4.2017

Fotbalisté FC Vysočina šokovali českou sportovní veřejnost v nejvyšší ligové soutěži a po koncentrovaném a houževnatém výkonu v přímém televizním přenosu vybojovali nesmírně cennou výhru nad Spartou Praha! Slavný letenský klub porazili vůbec poprvé v historii! Jihlavský tým poprvé vedl staronový kouč Josef Jinoch, který mohl oslavit tříbodový zisk a výrazné povzbuzení do záchranářských bojů díky gólu Davise Ikauniekse, který zužitkoval výbornou práci Petra Hronka ve 47. minutě.

vysočina_-_radost.jpgKouč Josef Jinoch oproti utkání na Bohemians učinil tři změny. Místo Rabušice, Zoubeleho a zraněného Novotného v základní sestavě nastoupili Ikaunieks, Dvořák a Štěpánek.

První půle mnoho vzruchu před brankami nenabídla. Sparta více držela míč a její hráči několikrát prokázali individuální převahu. Do šancí se však příliš nedostávali, neboť naráželi však na koncentrované a neúnavně běhající fotbalisty FC Vysočina, kteří se v defenzívě dokázali vyrovnat i s vynucenou absencí stopera Rosy, jenž musel odstoupit již v 10. minutě po hlavičkovém souboji s Pulkrabem, kdy utrpěl zlomeninu nosu.

Chvíli předtím Hanuš mohl jen kontrolovat střelu Šurala z hranice vápna a po čtvrthodině se na pravé straně prosadil Karavajev, dostal se až do vápna a přihrál před branku. Gólman Hanuš míč lehce tečoval, možná proto pak Lafata zakončil mimo branku. Ve 22. minutě zahrozili domácí, když Vaculík na pravé straně vybojoval míč a poté se přes Zoubeleho a Batioju dostal do vápna na Hronka. Jeho střílenou a tečovanou přihrávku  musel Koubek vyrážet s pomocí tyče. V 32. minutě po rohu vedle branky hlavičkoval Kadlec a v závěru poločasu měl šanci znovu Lafata, ale jeho hlavičkový „koníček“ skončil nad břevnem.

Klíčový moment celého zápasu se zrodil zkraje druhé dějství. Vysočina do něj znovu nastoupila velmi koncentrovaná a s vírou, že utkání může rozhodnout jediná situace. A ve 47. minutě se tak stalo. Skvěle pressující Hronek využil riskantní nahrávky Koubka na Holka a ne zrovna ideálního zpracování ze strany sparťanského stopera.

O balón jej obral, postupoval na sparťanského gólmana a těsně před ním ideálně nahrál zcela volnému Ikaunieksovi, pro nějž už nebylo těžké skórovat – 1:0. Poté se domácí borci koncentrovali na defenzívu a na nebezpečné brejky. Favorizovaní hosté se zmohli prakticky jen na platonický tlak. V 55. minutě se hlavičkoval nad branku Lafata a po hodině hry se do rohu Karavajeva, položil Vácha, jehož rána proletěla vedle tyče. O chvilku později z malého vápna hlavičkoval nad břevno Kadlec. V 65. minutě se svojí střelou neuspěl Konaté. Jihlava nedotáhla několik nadějně rozběhnutých brejků, ovšem promarnění pojistky na obrovsky cennou výhru ji mrzet nemuselo. Sparta se v závěru nedostala ani k očekávanému intenzivnímu tlaku a tak se na zaplněném jihlavském stadiónu mohlo slavit překvapení kola a vítězství, které přepsalo dějiny fotbalu v Kraji Vysočina.

Josef Jinoch zažil obnovenou premiéru na lavičce FC Vysočina. A nutno říci, že velice úspěšnou! „Zápas probíhal dle našich předpokladů. Věděli jsme, že Sparta bude držet míč, tlačit se do zakončení a vytvoří si před naší brankou závary. My jsme věděli, že musíme čekat na šanci z brejků nebo ze standardní situace. Nakonec jsme si vytvořili čtyři nebo pět brejkových situací, které gól mohly přinést. Nakonec se nám jeden kontr v branku skutečně podařilo proměnit. Ikdyž to bylo po chybě sparťanské obrany. Mrzí mne, že jsme ve druhém dějství nedotáhli do úspěšného konce další brejky, které volaly po druhém gólu. Jsem hrozně rád, že hráči dokázali sami sobě, že jsou schopní hrát s kýmkoliv. Zjistili, že pokud podají stoprocentní výkon a budou věřit, že vítězství může přijít, tak se jim toto přání splní. Myslím si, že i na hřišti bylo vidět, že vítězství věříme a že jsme pro to schopní více obětovat,“ řekl Jinoch v průběhu tiskové konference.

Sparťanský kouč Petr Rada se vrátil do míst, kde před třemi lety vedl jihlavský tým. Zápas ve známém prostředí mu však pořádně zhořkl, když musel zkousnout nečekanou porážku: „Věděli jsme, že Jihlava bude hrát zezadu na brejky. V prvním poločase jsme to eliminovali, ale do druhého poločasu jsme vstoupili úplně bohorovně a nabídneme prakticky domácím vítěznou branku. Rozhodla individuální chyba. Chybělo nám i víc štěstí, měli jsme několik šancí. Lafatova hlavička letěla těsně mimo, pak ještě jedna od Kadlece. Ale je pravda, že důraz v šestnáctce nebyl takový, jaký by měl být,“ mrzelo Radu, jenž ve svém komentáři pokračoval: „Motivace proti Slavii a podobně silným soupeřům naskočí sama. Před Jihlavou jsem upozorňoval hráče na to, že nás nečeká lehké utkání, že Jihlava bude bojovat a že ji může nakopnout změna trenéra. Věděli to, měli na to být připravení. Bohužel, delší dobu nás provází stejné problémy. Sráží nás individuální chyby, ve hře schází větší zodpovědnost a profesionalita. V takových situacích nemůže Sparta dělat takové individuální chyby. Ta, kterou jsme dneska udělali, zápas rozhodla, domácím jsme nabídli vítězství. Točíme se pořád ve stejném kruhu, tohle si hráči ve Spartě nemůžou dovolit.“

FC Vysočina Jihlava – AC Sparta Praha  1:0 (0:0)

Gól: 48. Ikaunieks. Rozhodčí: Marek – Mokrusch, Antoníček. ŽK: 41. Karavajev, 66. Vácha, 89. Josef Šural. Diváci: 4101.

Vysočina: Hanuš – Vaculík, Krejčí, Rosa (11. Zoubele), Urdinov – Fulnek, Štěpánek, Hronek, Batioja (90+1. Popović) – Dvořák, Ikaunieks (79. Rabušic). Náhradníci: Rakovan – Záviška, Rychetník, Šerý.

Sparta: Koubek – Karavajev, Mario Holek, Mareček, Michal Kadlec – Josef Šural, Vácha, Sáček, Konaté (75. Holzer) – Pulkrab (46. Zahustel), Lafata. Náhradníci: Bičík – Hybš, Vatajelu, Frýdek, Nový.