Na Francouze jsme našli recept - Francie - Česko 2:5

14.5.2017

Francouzští hokejisté skončili na loňském šampionátu v Rusku až na 14. místě, ale nyní v domácím prostředí pařížské haly se překonávají a vyšlápli si na favority. Porazili Finy 5:1, Švýcary 4:3 po nájezdech a Kanadě podlehli 2:3 vlastním gólem. Na naše mužstvo si  však nepřišli. Vítězství 5:2 prakticky otevřelo cestu českému mužstvu do čtvrtfinále.

cze-fra-voracek-pastrnak-radost.jpgFrancouzi sice začali velkou ofenzívou, ve které jim likvidoval gólové šance Pavel Francouz. Jako na zavolanou přišlo vyloučení Meuniera a v 9. minutě z přesilovky vstřelil svůj první gól Pastrňák. A za chvíli po nájezdu mohl dát druhou branku. Avšak v závěru první třetiny začala série faulů našich hráčů.

První třetinu jsme ještě udrželi vedení, hned v úvodu druhé dvacetiminutovky v oslabení inkasovali z hole nejlepšího střelce šampionátu Da Costy. Aby toho nebylo málo po Kempném dostal Sobotka za nebezpečnou hru holí rovněž  čtyřminutový trest, dvakrát jsme bránili jen ve třech. Ale klobouk dolů před bezchybným výkonem Pavla Francouze a obětavosti všech hráčů, co hráli oslabení. Přečkali  šest ze sedmi oslabení!

Zlom v  nedělním utkání nastal ve 29. minutě. To  Řepík naskočil na led z  trestné lavice, v jízdě zachytil Kundrátkovu přihrávku a překonal brankáře Hardyho - 1:2. A když  v 38. minutě v druhé, dobře sehrané přesilovce propálil obránce Rutta všechno co mu stálo v cestě, domácí hráče to zlomilo. Třetí třetina už byla pod taktovkou českého týmu, Řepík zvýšil na 4:1 a vítězství už nemohla zlomit chyba v rozehrávce, po níž  rychlý Russel  snížil na 4:2. V závěru zápasu ještě po neúspěšné power play poslal Zohorna popáté puk do opuštěné francouzské branky.

Pochvalu za nadmíru bojovný výkon si zaslouží všichni, v čele s Pavlem Francouzem a  hráči z české extraligy, kteří dali tři góly. Zato víc jsme očekávali od borců z NHL v  první útočné řadě, ve které k Voráčkovi a Plekancovi místo Pastrňáka  nastoupil Sobotka. Tato formace příliš kombinovala na úkor střelby a když se už dostala k zakončení, neměla přesnou mušku, zejména Sobotka. A hlavně, v příštích zápasech se vyvarovat  faulů!

Můžeme jen souhlasit s  trenérem Jandačem, že jsme vyhráli díky dvěma výborně sehraným přesilovkám, perfektním bráněním při oslabení a  schopností hráčů se přizpůsobit v jakékoliv formaci skvělým výkonem brankáře Francouze.

Výsledek šestého utkání české reprezentace na MS 2017:

Francie – Česko 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

Branky - nahrávky: 21. S. Da Costa (Fleury), 51. Roussel – 9. Pastrňák (Horák, Voráček), 27. Řepík (Kundrátek), 38. Rutta (Červenka), 49. Řepík (Kempný), 59. Zohorna (Horák). Rozhodčí: Gouin (Kanada), Kubuš (Slovensko) – Otmachov (Rusko), Sormunen (Finsko). Vyloučení: 3:7. Využití: 1:2. Nejlepší hráči: Stephane Da Costa – Pavel Francouz. Diváci: 13 003.

Francie: Hardy – Hecquefeuille, Auvitu, Besch, Manavian, Janil, Dame-Malka, Raux – Bellemare, S. Da Costa, Roussel – Fleury, T. Da Costa, S. Treille – Lamperier, Meunier, Perret – Claireaux, Ritz, Rech. Trenéři: Henderson a Poussé.

Česko: Francouz – Gudas, Šimek, Jeřábek, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek – Voráček, Plekanec, Sobotka – Pastrňák, Jan Kovář, Červenka – Řepík, Vrána, Birner – Hanzl, Horák, T. Zohorna. Trenéři: Jandač, Kalous, Prospal a Špaček.