Evropská liga radost Slavie, zklamaná Sparta

Ve čtvrtečním druhém kole  ve skupinách  Evropské ligy měla pražská „S“ značně rozdílné soupeře. Pro Slavii byl totiž v Edenu nebývale lehkým soustem  moldavský Šeriff Tiraspol, zatímco Sparta měla v Seville  nesrovnatelně těžšího soupeře v Betisu, jemuž podlehla 1:2. Zdůrazňujeme, že remíza, po kvalitní hře Pražanů, by byla zasloužena, ale ovlivnila ji jedna hrubá chyba brankáře.

V Edenu to byla exhibice Slavie

Fotbalisté Slavie po  nevydařených zápasech  ve Fortuna: lize si mohli spravit náladu v  zápase, který byl jednostrannou záležitostí. Od začátku až do konce  si hráči  v červenobílých dresech  dělali se soupeřem  co chtěli.  Doslova to byla hra kočky s myší. Prohra Šeriffu 0:6 zdaleka nevystihuje situaci na hřišti. Domácí ještě promarnili nejednu vyloženou gólovou šanci, zejména když se předháněli v  rychlých přihrávkách a chtěli dopravit míč do branky z bezprostřední blízkosti. Mohli si zastřílet i obránci, z nichž  Ogbu přeskočil nejméně o 20 centimetrů vyššího Garanzanga a vstřelil druhou branku zápasu. To byla jedna z markantních ukázek, že i ve vzdušných soubojích slávisté dominovali.

Moldavský tým, v němž hraje šest afrických hráčů , ani v nejmenším nesplnil zvěsti o výborné hře na domácím hřišti proti AS Řím, v němž podlehl 1:2.  Vítězný gól Italů padl ve  hře proti deseti  v sedmé minutě nastavení. Že by tým, mistr země, uměl hrát fotbal pouze v Tiraspolu? V Edenu se  hosté k  vážnému ohrožení soupeře  nedostali, odhodlali se ke  střelbě na Mandousovu branku jen třikrát , ale to byly rány pánubohu do oken.

SK Slavia Praha – FC Sheriff Tiraspol  6:0 (3:0)

BRANKY: 4. a 71. Chytil, 7. Ogbu, 39. Garananga (vg.), 47. Schranz, 58. Douděra. ROZHODČÍ: Delajod – Finjean, Jeanne. ŽK: – Tovar, Kiki, Ngom Mbekeli. DIVÁCI: 17844.

SK SLAVIA PRAHA: Mandous – Masopust (78. Bořil), Ogbu, Holeš – Douděra (66. Tomič), Oscar, Zafeiris (66. Provod), Dumitrescu – Schranz (66. Ogungbayi), Wallem (66. van Buren) – Chytil. Trenér: Trpišovský.

FC SHERIFF TIRASPOL: Koval – Zohouri, Tovar (46. Badolo), Kiki, Garananga – Ngom Mbekeli, Ricardinho (56. Ankeye), Ademo (46. Vardar), Talal, Artunduaga (56. Apostolakis) – Luvannor

Remíza v Seville byla blízko

Po utkání bývají nejen trenéři generály, ale pokud  trenér Sparty Riske se zmínil, že jeho tým za předvedený výkon  proti jednomu z nejlepších španělských týmů zasloužil remízu, měl pravdu. Jeho svěřenci byli v  Seville  zejména v prvním poločase lepší, přesná souhra dělala hráčům Betisu potíže. Akce, po níž  Birmančevič už ve 3. minutě otevřel skóre, zaslouží potlesk. Pro Spartu bohužel přišla za stavu 0:1 nepředstavitelně hrubá chyba brankáře Vindahla. Volně letící míč  zastavoval na prsou tak nešikovně, že  mu sklouzl za záda a dobíhající Diao snadno doklepl do sítě. Ještě do poločasu měli Pražané šanci podruhé se ujmout vedení, ale to by musel jinak výborný Haraslín trefit po zmatku v obraně domácích prázdnou branku. Míč však těsně branku minul.

Po změně stran byla hra dlouho vyrovnaná a  teprve v poslední čtvrthodině tým domácích, mocně vyburcovaný  45. tisíc diváků se dostal do ofenzívy, korunovanou v 79.  minutě vítězným gólem. Sparta i přes prohru se dělí ve skupině C s Arisem Limasol o první místo se stejným skóre 4:4 a třemi body, které mají i týmy Betis Sevilla a Glasgow Rangers. Tak vyrovnaná je tato skupina.

Real Betis Balompié – AC Sparta Praha 2:1 (1:1)

Branky: 9. Diao, 80. Isco – 3. Birmančević. Rozhodčí: Duje Strukan, Bojan Zobenica, Alen Jakšić, Fran Jović, Nejc Kajtazovic, Tiago Martins. ŽK.: 10. Rodriguéz, 45. Diao, 90. Abner – 15. Haraslín, 45. Birmančević, 75. Ryneš. Diváků: 45 037.

Betisu: R. Silva – Ruibal, Pezzella, Roca, Miranda (46. A. Vinícius) – G. Rodríguez, W. Carvalho (60. Guardado) – Diao (85. Bellerín), Isco, Ezalzúlí (46. A. Pérez) – Iglesias (75. José).

Sparta: Vindahl – Sørensen, Panák, Krejčí – Wiesner (60. Preciado), Laci (68. Sadílek), Kairinen, Ryneš – Haraslín (80. Karabec), Kuchta (80. Olatunji), Birmančević (68. Pešek).

Po dvou zápasech skupiny G se mohou slávisté pyšnit prvním místem  sparádním skóre 8:0! Ovšem teprve další zápas 26. října v Římě s týmem AS buder směrodatnějším měřítkem.